neděle 24. června 2012

Šumava 21. - 24.6.2012

21.6. Jedeme na Šumavu
Protože se nám loni na Turnerově chatě moc líbilo, řekli jsme si, že si dáme repete a tentokráte s Karolínkou a Veronikou.
První plánovanou zastávkou byl vodní hrad Švihov, který sehrál důležitou roli v pohádce Popelka - byl "předělán" na statek, kde Popelka bydlela. Hmmm, člověk by to vůbec nepoznal :-).
Zastávkou druhou byl další tentokrát vodní zámek Blatná, kde se pro změnu natáčela pohádka O smutné princezně :-). Pohádkový to začátek našeho putování :-). Blatná sice nebyla nijak zvlášť zajímavá, ale není vždycky posvícení. Každopádně po návratu zámku baronkám Hildprandtovým jsou tam chováni krásní daňci, což si Kája s Veronikou užily :).
Na Čeňkově pile nebylo možné jinak, než si dát jejich vynikající bramboráčky se zelím (tedy jen někteří jedinci) a nějaké to posilnění na cestu k chatě. Počasí se na nás smálo, nechali jsme si tedy odvézt jen zavazadla a šli pěšky. Na první pohled se na chatě od loňska nic nezměnilo, na druhý už ano :-). Pořád spousta koček, psů, dva papoušci, ale jen dvě vydry - před rokem byly tři. Ubytovaní jsme byli ve větším pokoji, takže super :-).22.6.2012
Na dnešní den byl naplánován výlet Srní - Prášilské jezero - Poledník - Srní, odhadnuto na cca 25 km. Chyba první - zapomněli jsme započítat cestu z Turnerky na Čeňkovu pilu - 3 km.
Do Srní jsme dojeli autem, abychom si ušetřili čas. Nakoupili potřebné turistické propriety, svačinu (v obchodě COOP naproti tomu co se říká v reklamě rozhodně nebyli rádi, že k nim chodíme nakupovat) a plni sil vyrazili na cestu. I nějakou tu houbu jsme cestou viděli - jak je možné, že v batohu nemáme ani papírový pytlík ani hadrovou tašku dokonce ani košík :-))?. K rozcestí na Prášilské jezero jsme dorazili v pohodě s velmi dobrým časem. Chyba druhá - zapomněli jsme započítat cestu k Prášilskému jezeru a zpět - 2 km. Cesta k jezeru byla kamenitá a do kopce, ale stála za to. U jezera jsme posvačili, nakrmili kačenky a odpočinuli si.
Po návratu k rozcestníku nás čekalo dalších 5 km k Poledníku, ale to jsme netušili, že 4 km budou do celkem prudkého kopce celkem depresivní krajinou (zatrolenej kůrovec :-(. A Čím výše jsme stoupali, tím chladnější vítr foukal, naštěstí poslední kilometr byl celkem po rovince. Na Poledníku nás ovšem čekalo velké zklamání. Dorazili jsme tam asi v půl čtvrté a Bufet (dá-li se to tak nazývat) byl otevřen jen do 16:00, stejně tak jako rozhledna. Navíc paní v pokladně byla opravdu, ale opravdu hooodně "příjemná". Vzhledem ke studenému větru a také již projevující se únavě jsme nahoru šli jen já a Karolínka a Tomášek s Veronikou dostali důležitý úkol, zajistit v bufetu něco k jídlu :-). Interiér rozhledny nezapřel svou vojenskou minulost, byla tam i výstava věnovaná pohraniční stráži. Po betonovém schodišti nás čekaly celkem strmé dřevěné - trochu mi připomínalo schody na půdu. Ovšem těsně pod ochozem nás čekaly schody železné, téměř kolmé k podlaze :-). Ale zvládli jsme je a výhled stál rozhodně za to :-). Dole na nás čekala horká česnečka, která se bohužel nedala jíst, jak byla přesolená a to i na mě :-). Ještěže jsme měli velkou svačinu. Cesta do Srní byla převážně z kopce (nebylo to do toho kopce přeci jen lepší ?). Nálada začala mírně pokulhávat a nohy bolet. Nějak nám ten výpočet nevyšel, už teď jsme měli v nohách asi 30 km. Naštěstí jsme si cestou v autě alespoň maličko odpočinuli :-)
Chyba třetí - zapomněli jsme počítat cestu z Antýglu na Turnerovu chatu 3,5 km. Nejvíc se zotavila Karolínka, která nám cestou dokonce předváděla jakési bojové umění :-).
Celí ucaprtaní jsme v půl osmé dorazili na chatu, najedli se a rovnou se odvalili do postele.
Shrnutí dne - ujito 33 km a Tomáškova Achilovka protestuje.23.6.2012
Po včerejšku jsme na dnešek naplánovali odpočinkový den. Ráno jsme vyrazili směr Antýgl, kde jsme měli auto  Slíbila jsem Karolínce, že budeme skákat po kamenech ve Vydře a sliby se musí plnit. Byla to docela legrace :-). Jako první zastávku jsme měli naplánovanou Jezerní slať, jen jsme netušili, že je chodníček tak kratičký. Ale měli tam hezkou rozhledničku, z které jsme měli slať jako na dlani.
Druhá zastávka byla tedy Hauswaldská kaple s procházkou kolem kostelního vrchu a kolem Vchynicko-tetovského kanálu. Kaple dříve sloužila jako poutní místo, zdejší voda je prý léčivá (no uvidíme, zkusili jsme si ji na vlastní kůži a nejen na ni :-)). Dnes zde zbyly jen základy a krásně upravený pramen. A stezka kolem kostelního vrchu byla oblíbeným místem pana Klostermana, na což upozorňovali panely rozmístěné podél cesty s citacemi z jeho díla. Jeden panel nás opravdu zaujal, v citaci se hovořilo cosi o bahně a přímo před cedulí nebylo nic jiného než velká kaluž bahna :D.
Auto jsme nechávali opět na Čeňkově pile, kde jsme se opět občerstvili (přeci jen jsme měli před sebou ještě 3 km) a copak asi dobrého jsme si mohli na Čeňkovce dát :-)?
Cestou na chatu jsme si ještě postavili své kamenné mohylky a poslechli šum řeky prostřednictvím velké plechové trouby :-).
Celkem jsme nachodili nějakých asi 15 km (neměl to být odpočinkový den?).24.6.2012
Pobyt na Turnerce utekl jako voda a nezbývalo, než jet domů. Chvíli jsme přemýšleli, kde se zastavit cestou a nakonec vyhrála zřícenina hradu Rabí. Bohužel Veronice nebylo úplně dobře, takže jsme nakonec šli s Tomáškem sami, holky courali dole po městě a pak na nás čekali v restauraci. Prohlídka zříceniny byla zajímavá a poměrně dlouhá - zvládli jsme oba okruhy, jen škoda, že se někteří "účastníci zájezdu" neumějí chovat :-(.
Po dobrém obědě už jsme nabrali směr domov.Žádné komentáře: