sobota 13. dubna 2013

Egypt

13.4.
Sobotní ráno začalo tradičně venčením pejsků. Pak už ale ta sobota tradiční nebyla - rychle dobalit, vyzvednout Karolínku a hurá na letiště. Odbavování šlo opravdu velmi, ale velmi jako šnek, takže ze dvou hodin před odletem nám zbylo sotva 20 minut na rychlý oběd, kde jinde než v rychlém McDonalds (ještě že jsme to stihli, to co nám dali v letadle by snad nejedli ani naši kluci). V Egyptě šlo odbavování asi jako u nás, navíc jsme pas ukazovali, jak se říká, na každém rohu :-). První pozitivní dojem - je tu opravdu krásné teplo. Na první pohled je vidět, že sezóna ještě nezačala. Po českém delegátovi ani stopa, ale ti místní, mluvící lámavou češtinou, se o nás také dobře postarali. Ubytování proběhlo rychle a hladce, jen jsme nabyli dojmu, že někdo neumí moc dobře počítat, pro tři lidi dvě postele? Donést třetí postel (na které by se dalo spát) byl teda oříšek, ale nakonec vše dobře dopadlo a my mohli jít okouknout okolí hotelu a hlavně, vyhlídnout si místečko na pláži :-).

14.4.
První den jsme se rozhodli strávit činností, kvůli které jsme přijeli - lenošením na pláži a koupáním. Teplota vzduchu krásných něco více než 30 stupňů, teplota vody "pouhých" 24 stupňů (musíme do ní rychle hupsnout, pak to tak nestudí ó))). Jen škoda, že patříme zhruba k 1% hostů nehovořících rusky, vzhledem ke zbývajícím 99% hostů zde mluví rusky i všichni ostatní. Ale my se nedali, zato jsme na ně mluvili pouze česky a anglicky :-) (i když my s Tomáškem jsme jim vzhledem k naší minulosti rozuměli velice dobře ó)). Dokonce nás jeden z místních "nabídkářů" ukecal k zakoupení výletu lodí.
Prvním negativním dojmem z hotelu - připojení k wifi, které bylo k dispozici pouze za nemalý poplatek. Naštěstí nám delegát poradil, abychom si zakoupili ve Vodafonu místní SIM karty, vyšlo to podstatně levněji a Tomášek nestačil koukat, jak to "lítalo". Takovou rychlost doma nemáme :D. Dalším překvapením byl provoz, troubení je zde asi národním sportem, přechod silnice olympijskou disciplínou :D. A jak jinak se nejlépe pozoruje čilý ruch ulice, než z baru se sklenkou v ruce. Až pozdě jsme si uvědomili, že součástí obsahu sklenky je i led - z čeho pak asi vyrobený. Ale na naši slivovičku si žádný Faraon nepřijde...
Pokračuje Tomáš:
15.4.
Úkolem dnešního dne bylo naučit Káju šnorchlovat :-). Šlo jí to velmi dobře, jen jsme stále nemohli přijít na to, proč se jí tolik mlží brýle ó)))). Ale pod vodou vydržela, a to je jako základ to nejdůležitější. Jinak foukal silnější vánek, chvílemi lítal písek všude kolem a po koupaní, než kůže oschla, byla i docela zima - tedy ve stínu. Večer jsme zašli na obhlídku restaurací, protože jídlo v našem hotelu stalo za starou belu. Našli jsme restauraci Praha, kde jsme si dali české specialitky a Tuzemáček :). Mňam. 

16.4.
Plán dne - výlet lodí se šnorchlováním. Zpočátku jsem skoro chytil nerva, protože ten arab nás doslova vojebal. Prý Češi, Poláci a Maďaři budou na jedné lodi a Rusáci na druhé. Dopadlo to tak, že jsme byli jediní Češi a dva Arabové, jinak samej Rus :( Naštěstí jsme pana šéfa donutili, že nám bude extra podávat informace v angličtině. Jinak výlet jako takový byl moc hezký a nutno říct, že ta místa, která byla vybrána na šnorchlování, byla opravdu vybrána dobře. Kromě murény jsme viděli i tzv. Napoleon fish, která má přes 3 metry. Mraky takových těch krásných rybiček bylo všude plno. Jen té naší Karolínce se stále mlžily brýle a tak se Janička nabídla, že jí půjčí svoje - bylo to však stále stejné. Nakonec jsem přišel na to, že se snaží dýchat nosem a proto se jí to sklo zamlžuje. No tak nevím, jestli něco viděla nebo ne :).
Součástí výletu byla i několika hodinová zastávka na překrásném ostrově Paradise Island, kde jsme se na pláži z bílého písku mohli ohřát a vykoupat v průzračné vodě. Už to je důvod, proč jet do Hurghady.
Po návratu jsme si zase zaběhli ven na něco k jídlu a prošli noční Hurghadu. 
A něco k zamyšlení - vymysleli tam pro nás (tedy pro Rusáky, my se neučastnili) takový popěvek, oni zpívali " ...... andahmar"  a účastníci zájezdu zpívali " íja íja ou" (připomínalo to zvuky nejmenované zvíře). A Arabové se mohli potrhat smíchy???

Po zbytek týdne jsme už opravdu jen lenošili a váleli se na lehátku. Ještě jsem zjistil, že ten pingl z baru na pláži, se mohl přetrhnout, když dostal pár dolarů navíc...že mě to nenapadlo dřív :). Takže oběd jsme poslední tři dny měli na pláži a bylo to uplně jiné kafe, i když to kafe bylo za dolary. No to je holt Egypt. Je ty večeře jsme museli řešit venku. Jednou jsme šli dokonce do číny a bylo to vynikající. Oni prostě umí vařit, jen ten hotel byl bohužel špatný (anebo že by v tom hráli roli peníze?).

Nakonec stejně jako vždy přišel den odletu; v jeho předvečer byl změněn i čas odletu na 19:00, takže jsme řešili co s načatým dnem. Nakonec jsem se na recepci domluvil (musel jsem čekat do 10:00, jestli jim přijedou lidi nebo ne), že nás nechají do večera na pokoji a zase to stálo balík dolarů :). Ale tak den navíc se hodil. Naneštěstí když už jsme byli s kufry na recepci a čekali na odvoz, sdělila nám delegátka z jiné cestovky, že se opět posunul odlet o 2 hodiny. Ten se pak ještě posunul jednou, takže nakonec jsme letěli kolem půlnoci. Bylo to dlouhé a na letišti hráli celou dobu stejnou písničku pořád dokola, takže nechybělo málo a někdo to schytal...Plyne z toho jediné - nikdy nebrat Last Minute zájezd, aspoň podle nás. A my už tuto chybu nikdy neuděláme.

A doma jsme se dozvěděli, proč se ty Arabové při tom popěvku tak řehnili...andahmar znamená "Ty jsi osel" :-))))). 

Žádné komentáře: